Sidebar

Viața are prioritate!!!

Astăzi, 08.12.2020  în Colegiul ,,Mihai Eminescu “ din Soroca  a fost organizată o oră de totalizare în cadrul Cercului: Prietenii  Protecției  Civile cu genericul: ,,Măsuri de acțiune în caz de incendiu”.

În cadrul activității, s-a pus accent pe ideea că orice persoană are obligaţia de a acorda ajutor, când şi cât este raţional posibil, semenilor aflaţi în pericol sau în dificultate, din proprie iniţiativă ori la solicitarea victimei, a autorităţilor administraţiei publice sau a reprezentanţilor acestora, precum şi a pompierilor. Elevii au fost informați cum să se protejeze și cum să acționeze corect în cazul unei situații excepționale – incendiul.

Organizatorul acitivității, desfășurate online, a fost coordonatorul cercului Prietenii Protectiei CivileDOGA Cristina, participanți la activitate au fost elevii grupei 42, specialitatea Învatamânt primar.