Ziua Mondială de combatere SIDA

„E în puterea ta să oprești epidemia HIV!”

Ziua Mondială de Combatere SIDA este marcată anual, la 1 decembrie, în semn de solidaritate față de persoanele care trăiesc cu HIV/SIDA. Cu această ocazie CENTRUL DE SĂNĂTATE  PRIETENOS TINERILOR ,,PRO-VIAȚA”  a organizat un seminar informativ de sensibilizare a opiniei publice, la care au participat elevii din Colegiul „Mihai Eminescu” din Soroca, dar și reprezentanți din alte instituții.

Scopul evenimentului a fost de a intensifica eforturile de prevenire, testare, tratament şi îngrijire a persoanelor seropozitive prin informarea cu privire la principalele căi de transmitere a virusului HIV, acțiunile, care nu sunt periculoase și nu  prezintă risc de infectare cu HIV, diferența dintre HIV și SIDA, etapele de parcurgere a infecției HIV și în special metode de prevenire a transmiterii sexuale a infecției HIV.