Sidebar

Expoziție de toamnă „Nostalgie”

Toamna – regina culorilor și fenomenelor neprevăzute, sursă a inspirației și a creativității!

Acest anotimp, aidoma unui iscusit pictor, creează cele mai expresive imagini ale naturii. Armonia zilelor cu soare se  împletește cu firele argintii ale ploii și se spulberă dusă de vânt, inspirând personalitățile creative și receptive la frumosul din jur.

În acest context, tradițional, elevii Colegiului „Mihai Eminescu” din Soroca se implică activ pentru a transpune imaginația și originalitatea și pentru a încorpora încântătorul chip tomnatic într-o operă artistică proprie. Astfel a fost organizată Expoziția de toamnă cu genericul: „Nostalgie” .

La realizarea expoziției au participat membrii cercului Arta decorativă, elevii grupelor 22,32 specialitatea Învățământ primar și grupei 31 specialitatea Educație timpurie, care sub conducerea cadrului didactic Ostapovici Olga, au revelat în lucrările lor deosebite, subiecte inspirate din natură.

Ținem să menționăm, că expoziția va putea fi admirată în perioada 25-30 noiembrie, în holul instituției.