Sidebar

Viața are prioritate!!!

In caz de incendiu sau alte pericole ce pot avea loc într-o clădire, este important a se urmări evacuarea cât mai rapidă și în siguranță a persoanelor. Astfel, exercițiile de evacuare, periodic realizate, vin în sprijinul conducerii unității de învățământ, personalului cu atribuții specifice (alarmare, evacuare, stingere) în caz de incendiu, precum și profesorilor și elevilor.

In acest sens, astăzi, în incinta Colegiului „Mihai Eminescu” din Soroca a avut loc mimarea procedurii de evacuare a elevilor din căminul studențesc. Elevii au fost receptivi și s-au încadrat eficient în activitate, după care au primit instrucțiuni și sfaturi privind comportamentul în caz de incendiu și măsurile specifice de intervenție.

Responsabili de organizarea activității au fost:

Doga Cristina – responsabil de protecția civilă în instituție

Celac Virgilia – director adjunct pentru instruire și educație

Ranga Radu – profesor de ducației fizică

Bujor Olesea și Andriuță Angela – pedagogi sociali